koncept7

Čo je koncept7?

Za viac ako 15 rokov svojej kariéry som pre začínajúcich aj pokročilých bubeníkov vytvoril koncept výučby s názvom koncept7. Je súborom siedmich jednoduchých princípov, ktorými študenti rozvíjajú hlavne svoju vlastnú kreativitu, pričom kopírovanie cudzích rytmických foriem slúži iba ako pomôcka. Cieľom je naviesť každého z nich na spôsob uvažovania, vďaka ktorému si časom vytvárajú svoj vlastný štýl hry.

Tieto princípy vychádzajú z mojej dlhoročnej učiteľskej praxe. Zostavil som ich tak, aby boli študenti čo najmenej vystavení negatívnym vplyvom tvrdého tréningu ako napr. sklamanie z neúspechu, nerozhodnosť, pocit zastavenia na jednej úrovni, vyčerpanosť po cvičení, nedostatok kreativity, bolesti chrbtice alebo nôh, frustrácia z obrovského množstva informácií, kŕče v rukách, prípadne pľuzgiere na prstoch.

Čo sa naučíte?

  • ako cvičiť tak, aby ste odchádzali zo skúšobne plní energie a tešili sa na ďalšie cvičenie
  • kedy je najlepší moment dať si prestávku, aby vo Vás ostalo čo najviac informácií
  • ako funguje svalová pamäť a ako ju čo najlepšie využívať vo svoj prospech
  • ako využívať všetko naučené v improvizácii
  • ako si vybudovať svoju vlastnú „správnu techniku”
  • ako si vybrať správne paličky, aby čo najdlhšie vydržali a podporovali dobrý zvuk a úder
  • prečo praskajú blany, robia sa na nich jamky a ako tomu zabrániť
  • prečo vo Vás pri sledovaní profesionálnych bubeníkov vzniká dojem, že naučiť sa takto hrať je niečo nemožné
  • a ešte veľa iného!

POSUŇTE SVOJ ZVUK, TECHNIKU A IMPROVIZÁCIU NA VYŠŠIU ÚROVEŇ

Zvuk

Vďaka konceptu7 prídete na to, že sa už viac nemusíte upínať na jeden konkrétny zvuk, ktorý sa vám páči a ten sa snažiť napodobňovať. Tak, ako sa bude vyvíjať vaša hra, bude sa jej prispôsobovať aj zvuk a vy zistíte, že dokážete so svojou sadou znieť stále presne tak, ako si to vyžadujú rôzne žánre a skladby.

Každý jeden zvuk začnete časom plne ovládať, mať z neho radosť a už sa nebudete báť žiadneho ďalšieho ladenia.

Technika

Používať German, French alebo traditional grip? Zamerať sa na prsty, zápästie alebo celé predlaktie? Vytočiť ruky dovnútra alebo nechať palec hore? A čo napríklad s Moellerovou technikou? Technika push-pull alebo free hand?

Kedy je dobré ich použiť, a kedy zase nie? A ktorá je lepšia? Ktoré paličky sú pre mňa najlepšie a podľa čoho si vybrať tie správne, aby som mal čo najlepšiu techniku? Rim-shot alebo radšej nie? A čo technika nôh?

Internet je dnes plný rôznych videí a my by sme si mohli klásť takéto otázky donekonečna. Väčšina začínajúcich bubeníkov z toľkých informácií nakoniec už ani nevie, ako sa volá. Každý veľký umelec si musí sám nájsť to, čo je preňho najlepšie. S konceptom7si ukážeme, ako pridete veľmi rýchlo na to, ako si vybudovať vlastnú techniku bez toho, aby ste niekoho kopírovali. Samozrejme, nevyhneme sa rokmi overeným veciam a zabehaným chodníčkom, ale už sa viac nebudete trápiť dilemami o tom, čo z toho všetkého je najlepšie práve pre vás.

Improvizácia

koncept7 sa zo všetkého najviac venuje práve improvizácii. Predstavte si, že pozeráte video vášho obľúbeného bubeníka, ktorý práve hrá sólo. Zdá sa vám, že je to úžasne jednoduché, a že nad tým vôbec nepremýšľa.

Máte pravdu, je to naozaj tak! To, čo potrebujete pri improvizácii docieliť, je presne takáto jednoduchosť. Skrátka, aby ste vedeli bez uvažovania použiť všetko, čo ste sa doposiaľ naučili, a dokonca za pochodu vymýšľali nové veci. To všetko vám koncept7 veľmi uľahčí.